fbpx

Тринаесет нови случаи на Ковид-19 во Струмица

 Тринаесет нови случаи на Ковид-19 во Струмица

Освен во Струмица, новозаболени има во Гевгелија-4, во Радовиш двајца и Валандово три лица.

Во последните 24 часа се направени 1368 тестирања, а регистрирани се 178 нови случаи на ковид-19 во:

-Скопје 42-Куманово 19-Дебар 1-Штип 1-Прилеп 16-Тетово 14-Струга 5-Велес 5-Битола 4-Охрид 3-Кавадарци 1-Гостивар 11-Гевгелија 4-Струмица 13-Крива Паланка 2-Радовиш 2-Кочани 17-Пробиштип 2-Македонски Брод 1-Валандово 3-Виница 1-Делчево 2-Свети Николе 1-Кичево 8.

Починати се 4 лица, двајца пациенти од Скопје (61 и 59г), пациент од Куманово (69г) и пациентка од Штип (70г).

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 71 оздравен пациент од:-Скопје 25-Куманово 11-Штип 10-Прилеп 7-Струга 5-Охрид 3-Кавадарци 1-Гостивар 1-Крива Паланка 3-Кочани 3-Пробиштип 1-Берово 1.

Досега во земјата се направени вкупно 175.465 тестирања на ковид -19. Нема тестирања во рамките на скринингот.

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 16735, бројката на оздравени пациенти е 13863, на починати е 693, а во моментов бројот на активни случаи во земјата изнесува 2179.

Share via
Copy link