fbpx

Тројца починати, 33 нови случаи и без оздравени од Ковид-19 во Струмица

 Тројца починати, 33 нови случаи и без оздравени од Ковид-19 во Струмица

Во последните 24 часа се направени 3.050 тестирања, а регистрирани се 687 нови случаи на КОВИД-19 во:

-Скопје 310 -Куманово 55 -Битола 35 -Прилеп, Охрид и Струмица по 33 -Велес 31 -Кавадарци и Тетово по 23 -Гостивар 19 -Штип и Кочани по 17 -Свети Николе 11 -Кичево, Ресен и Виница по 7 -Неготино 6 -Гевгелија и Македонски Брод по 4 -Струга 3 -Богданци 2 -Крива Паланка, Делчево, Пробиштип, Демир Капија, Демир Хисар, Кратово и Дојран по 1.

Пријавени се вкупно 46 починати лица: 13 од Скопје (51г, 59г , две лица на 63г , 65г, 69г, 71г, две лица на 72г, 81г, 82г, 84г, 87г), од Битола – 6 (53г, 67г, 70г, 72г, 78г, 90г), од Тетово – 4 (44г, 65г, 78г, 84г), по 3 починати пациенти од Куманово ( две лица по 70г и 76г), Прилеп (34г, 68г и 73) и Струмица (72г, 76г, 82г), по 2 од Штип (72г, 74г), Радовиш (47г, 70г) и Виница (62г, 76г), по 1 од Велес (84г), Кавадарци (84г), Охрид (59г), Струга (86г), Неготини (89г), Кратово (85г), Македонски Брод (76г) и Македонска Каменица (77г).

Регистрирани се 1.347 оздравени пациенти од:

-Скопје 780 -Битола 94 -Куманово 67 -Охрид 51 -Штип 44 -Велес 43 -Тетово 33 -Кичево 32 -Гостивар 21 -Кавадарци 20 -Гевгелија 19 -Кочани 16 -Берово 14 -Струга 12 -Свети Николе и Ресен по 11 -Прилеп и Делчево по 10 -Неготино 9 -Крива Паланка 8 -Пробиштип и Дебар по 6 -Радовиш и Македонска Каменица по 5 -Виница, Демир Хисар и Кратово по 4 -Богданци и Пехчево по 3 -Македонски Брод и Валандово 1.

Досега во земјата се направени вкупно 669.141 тестирања на Ковид-19.Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 141.844, бројката на оздравени пациенти е 116.780, на починати е 4.228, а бројот на активни случаи изнесува 20.836.

Share via
Copy link