fbpx

Струмица со 36 нови случаи, 26 оздравени, нема починати

 Струмица со 36 нови случаи, 26 оздравени, нема починати

Во последните 24 часа се направени 5.569 тестирања, а регистрирани се 1.092 нови случаи на КОВИД-19 во:

-Скопје 452 -Битола 85 -Куманово 80 -Прилеп 49 -Кавадарци 45 -Велес 41 –Струмица 36 -Охрид 33 -Тетово 30 -Штип 27 -Кичево 22 -Гостивар и Кочани по 21 -Гевгелија 18 -Струга 15 -Ресен 13 -Радовиш 11 -Делчево 10 -Дебар и Берово по 8 -Свети Николе, Крива Паланка и Пробиштип по 7, Дојран 6 -Неготино, Виница, Богданци и Демир Хисар по 5 -Валандово, Македонски Брод и Македонска Каменица по 4 -Демир Капија 3 -Крушево и Пехчево по 2 -Кратово 1.

Пријавени се вкупно 32 починати лица: 10 од Скопје (91г , 83г , 65г , 79г , 2 лица по 74г, 72г, 70г, 63г и 60г), по 2 починати пациенти од Куманово ( 73г и 65г), Прилеп (90г и 81), Тетово (77г И 74г), Гостивар (78г и 48г), Кавадарци (70г и 46г), Гевгелија (66г и 61г) и Виница (67г и 64) и по 1 починат пациент од Битола (88г), Берово (76г), Велес (81г), Крива паланка (61г), Неготино (61г), Охрид (81г), Свети Николе (70г) и Штип (64г).

Регистрирани се 2003 оздравени пациенти од:-

Скопје 1145 -Кавадарци 147 -Охрид 101-Неготино 81-Струга 71 -Куманово 57 -Прилеп 53 -Битола и Велес по 43 -Тетово 34 -Штип 32 -Гостивар 27 –Струмица 26 -Гевгелија 23 -Делчево 17 -Крива Паланка 15 -Кичево 14-Кочани 10 -Берово и Демир Капија по 9 -Ресен 7 -Свети Николе и Радовиш по 6 -Пробиштип, Валандово, Богданци и Македонски Брод по 5 -Виница и Крушево по 3 -Дојран 1.

Досега во земјата се направени вкупно 666.091 тестирања на Ковид-19.Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 141.157, бројката на оздравени пациенти е 115.433, на починати е 4.182, а бројот на активни случаи изнесува 21.542.

Share via
Copy link