fbpx

Во последните 24 часа се направени 894 тестирања, а регистрирани се 78 нови случаи на ковид-19

 Во последните 24 часа се направени 894 тестирања, а регистрирани се 78 нови случаи на ковид-19

Во последните 24 часа се направени 894 тестирања, а регистрирани се 78 нови случаи на ковид-19 во:
-Скопје 26
-Куманово 4
-Дебар 1
-Штип 17
-Тетово 9
-Струга 3
-Битола 1
-Охрид 1
-Гостивар 5
-Крива Паланка 1
-Кочани 1
-Пробиштип 3
-Виница 1
-Свети Николе 5
Починати се 5 лица, тројца пациенти од Скопје, еден од Куманово и еден пациент од Струга.
Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 172 оздравени лица од:
-Скопје 72
-Куманово 53
-Штип 20
-Прилеп 4
-Тетово 10
-Велес 1
-Гостивар 5
-Пробиштип 2
-Ресен 4
-Неготино 1
Досега во земјата се направени вкупно 68.059 тестирања на ковид -19. Денеска нема тестирања во рамките на скринингот.
Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 7124, бројката на оздравени пациенти е 3199, на починати е 346, а во моментов бројот на активни случаи во земјата изнесува 3579.

Во последните 24 часа се направени 894 тестирања, а регистрирани се 78 нови случаи на ковид-19 во: -Скопје 26…

Gepostet von Министерство за здравство / Ministria e Shëndetësisë am Montag, 6. Juli 2020
Share via
Copy link