fbpx

Во Струмица 16 нови случаи на Ковид-19

 Во Струмица 16 нови случаи на Ковид-19

Во последните 24 часа направени се 2.547 тестирања, а регистрирани се 333 нови случаи на КОВИД-19:

• Скопје – 152• Битола – 33• Охрид – 20• Кавадарци и Струмица – по 16• Прилеп –14• Куманово и Делчево – 10• Велес – 8• Кочани, Свети Николе и Ресен – 7• Штип – 6• Крива Паланка – 5• Тетово и Струга – по 4• Виница – 3• Гевгелија, Демир Хисар и Крушево – по 2• Кичево, Неготино, Берово, Кратово и Демир Капија – по 1.

Во текот на изминатите 24 часа регистрирани се 19 починати лица:

6 починати лица од Скопје (52г, 66г, 78г, 79г, 88г, и 91г), 5 починати лица од Битола (59г, 69г, 79г, 80г и 86), 2 починати лица од Велес (38г и 72г) и по едно починато лице од Штип (71г), Пробиштип (89г), Кавадарци (32г), Кочани (66г), Гевгелија (58г) и Македонска Каменица (65г). Сите пријавени лица се починати во болнички услови.

Регистрирани сe 309 оздравени пациенти од:

• Скопје – 107• Битола – 52• Прилеп – 22• Куманово – 16• Кавадарци – 15• Кочани – 13• Велес – 10• Штип – 9• Ресен – 8• Берово –7• Демир Хисар• Кичево, Неготино и Радовиш – по 6• Делчево и Кратово – по 5• Свети Николе и Гевгелија – по 4• Пробиштип – 3• Виница – 2• Македонска Каменица, Гостивар и Пехчево – по 1.

Досега во земјата се направени вкупно 1.467.751 тестирања на Ковид-19. Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 215.009, бројот на оздравени пациенти е 199.064, на починати е 7.547, а бројот на активни случаи изнесува 8.398

Share via
Copy link