fbpx

Во Струмица 35 новозаразени и 14 оздравени од Ковид-19

 Во Струмица 35 новозаразени и 14 оздравени од Ковид-19

Во последните 24 часа се направени 2553 тестирања, а регистрирани се 1112 нови случаи на ковид-19 во:

-Скопје 321-Куманово 69-Дебар 10-Штип 38-Прилеп 77-Тетово 79-Струга 44-Велес 44-Битола 65-Охрид 36-Кавадарци 26-Гостивар 60-Гевгелија 19-Струмица 35-Крива Паланка 7-Радовиш 6-Крушево 3-Кочани 44-Пробиштип 6-Демир Хисар 5-Македонски Брод 1-Пехчево 1-Берово 23-Валандово 12-Виница 11-Делчево 13-Кратово 2-Свети Николе 5-Кичево 12-Ресен 16-Неготино 22.

Починати се 24 лица, четири пациенти од Скопје (76, 62, 67 и 70г), еден од Куманово (64г), еден од Штип (87г), тројца од Прилеп (69, 45 и 79г), двајца од Тетово (41 и 65г), двајца од Велес (81 и 61г), пет пациенти од Битола (70, 91, 48, 60 и 73г), еден од Охрид (89г), еден од Крива Паланка (47г), еден од Крушево (60г), еден од Кочани (41г), еден од Македонски Брод (40г) и еден пациент од Виница (66г). Сите пациенти се починати во болнички услови.

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 709 оздравени пациенти од:

-Скопје 290-Куманово 30-Штип 31-Прилеп 62-Тетово 52-Струга 17-Велес 29-Битола 20-Охрид 57-Кавадарци 15-Гостивар 11-Гевгелија 6-Струмица 14-Крива Паланка 5-Радовиш 6-Крушево 1-Кочани 18-Пробиштип 2-Демир Хисар 3-Македонски Брод 1-Пехчево 4-Берово 3-Валандово 3-Кратово 4-Свети Николе 2-Кичево 10-Ресен 5-Неготино 8.

Досега во земјата се направени вкупно 312.143 тестирања на Ковид-19. Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 54743, бројката на оздравени пациенти е 32366, на починати е 1511, а бројот на активни случаи изнесува 20866.

Share via
Copy link