fbpx

Во Струмица 36 нови и двајца оздравени од Ковид-19

 Во Струмица 36 нови и двајца оздравени од Ковид-19

Во последните 24 часа се направени 6.770 тестирање, а регистрирани се 672 нови случаи на КОВИД-19:

• Скопје – 230• Тетово – 115• Гостивар – 101• Куманово – 43• Кичево – 37• Струмица – 36• Охрид – 20• Струга – 13• Битола и Дебар – по 9• Штип – 8• Кавадарци и Кочани – по 7• Велес и Ресен – по 6• Прилеп – 5• Македонски Брод – 4• Радовиш, Виница и Валандово – по 3• Берово и Пехчево – по 2• Свети Николе, Крива Паланка и Делчево – по 1.

Пријавени се 5 починати лица: по 2 починати лица одТетово (48г и 66г) и Гостивар (59г и 85г), по едно починато лице од Виница (62г).

Регистрирани сe 35 оздравени пациенти од:

• Скопје – 12• Гостивар – 9• Битола и Кичево – по 3• Прилеп и Струмица – по 2• Куманово, Штип ,Кочани и Свети Николе – по 1.

Досега во земјата се направени вкупно 1.046.042 тестирања на Ковид-19. Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 160.571 бројката на оздравени пациенти е 150.670, на починати е 5.532, а бројот на активни случаи изнесува 4.369

Share via
Copy link