fbpx

Во Струмица 9 нови и 1 оздравен од Ковид-19

 Во Струмица 9 нови и 1 оздравен од Ковид-19

Во последните 24 часа направени се 2.831 тестирања, а регистрирани се 298 нови случаи на КОВИД-19:

• Скопје – 145• Кавадарци – 23• Прилеп – 17• Битола – 14• Кичево – 13• Штип, Охрид и Струмица – по 9• Куманово и Ресен – по 8• Тетово – 6• Гевгелија – 5• Велес , Кочани и Радовиш – по 4• Крива Паланка, Виница и Валандово – по 3• Делчево и Македонска Каменица – по 2• Гостивар, Неготино, Свети Николе, Пробиштип, Кратово, Демир Хисар и Македонски Брод – по 1.

Во текот на изминатите 24 часа регистрирани се 6 починати лица:

по едно починато лице од Прилеп (60г), Велес (68г) , Скопје (69г), Кратово (55г), Демир Хисар (57г) и Охрид (55г). Од пријавените, сите се починати во болнички услови.Согласно Регистарот на умрени лица со дијагноза КОВИД-19 од Мој Термин, пријавени се дополнително 4 лица, починати во период од 09.12-12.12.2021 година. Починатите лица се од Битола (2), Кочани (1) и Велес (1). Починатите лица се на возраст од 77г до 85г. Од пријавените починати лица, 3 се починати во домашни, а едно лице во болнички услови.

Регистрирани сe 335 оздравени пациенти од:

• Скопје – 165• Битола – 25• Кавадарци – 22• Прилеп – 15• Кочани – 12• Куманово и Охрид – по 10• Ресен и Радовиш – по 9• Велес – 8• Штип – 7• Тетово, Крива Паланка и Делчево – по 6• Демир Хисар – 5• Берово – 4• Кичево -3• Гостивар, Неготино и Македонска Каменица – по 2• Струмица-1 , Гевгелија, Виница, Пробиштип, Крушево , Македонски Брод и Пехчево – по 1.

Досега во земјата се направени вкупно 1.512.496 тестирања на Ковид-19. Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 220.467, бројот на оздравени пациенти е 207.238, на починати е 7.778, а бројот на активни случаи изнесува 5.451

Share via
Copy link