fbpx

Во Струмица 9 новозаразени од Ковид-19, 1 починат и 5 оздравени

 Во Струмица 9 новозаразени од Ковид-19, 1 починат и 5 оздравени

Во последните 24 часа се направени 2455 тестирања, а регистрирани се 345 нови случаи на ковид-19 во: -Скопје 129 -Куманово 21 -Дебар 9 -Штип 12 -Прилеп 26 -Тетово 10 -Струга 8-Велес 13 -Битола 6-Охрид 23 -Кавадарци 31-Гостивар 1 -Гевгелија 7-Струмица 9-Крива Паланка 6-Радовиш 5 -Крушево 4 -Пробиштип 1 -Виница 3 -Делчево 2 -Кратово 1 -Кичево 1 -Ресен 3 -Неготино 14

Починати се 8 лица, еден пациент од Струга (69г), двајца од Велес (82 и 57г), еден од Битола (82г), еден од Гостивар (70г), еден од Гевгелија (78г), еден од Струмица (81г) и еден пациент од Валандово (48г).

Пациентите се починати во болнички услови.

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 289 оздравени пациенти од: -Скопје 124 -Куманово 19 -Штип 12 -Прилеп 16 -Тетово 27 -Велес 9-Битола 18 -Гостивар 10 -Гевгелија 4 -Струмица 5-Крива Паланка 6 -Радовиш 3 -Крушево 1 -Кочани 11 -Пробиштип 1 -Демир Хисар 1 -Пехчево 2-Берово 7 -Валандово 2 -Виница 1 -Свети Николе 1 -Кичево 6 -Ресен 3

Досега во земјата се направени вкупно 417.212 тестирања на Ковид -19.

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 86494, бројката на оздравени пациенти е 67453, на починати е 2622, а бројот на активни случаи изнесува 16419.

Share via
Copy link