fbpx

Четириесет оздравени и 23 новозаразени во Струмица од Ковид-19

 Четириесет оздравени и 23 новозаразени во Струмица од Ковид-19

Во последните 24 часа се направени 3042 тестирања, а регистрирани се 947 нови случаи на ковид-19 во:

-Скопје 530-Куманово 30-Дебар 3-Штип 15-Прилеп 38-Тетово 54-Струга 18-Велес 22-Битола 43-Охрид 43-Кавадарци 8-Гостивар 25-Гевгелија 3-Струмица 23-Крива Паланка 4-Радовиш 7-Крушево 2-Кочани 3-Пробиштип 8-Демир Хисар 4-Македонски Брод 5-Пехчево 1-Берово 2-Валандово 2-Виница 1-Делчево 5-Кратово 4-Свети Николе 8-Кичево 25-Ресен 8-Неготино 3.

Починати се 30 лица, шест пациенти од Скопје (57, 66, 80, 64, 54 и 68г), пет од Куманово (58, 64, 67, 68 и 78г), еден пациент од Штип (67г), тројца од Прилеп (58, 57 и 72г), пет од Тетово (83, 60, 62, 69 и 58г), еден пациент од Битола (78г), пет од Кавадарци (73, 74, 70, 77 и 70г), еден од Гостивар (67г), двајца од Радовиш (71 и 68г) и еден пациент од Кочани (52г).

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 691 оздравени пациенти од:

-Скопје 301-Куманово 45-Штип 13-Прилеп 34-Тетово 51-Струга 4-Велес 29-Битола 16-Охрид 24-Кавадарци 23-Гостивар 20-Гевгелија 13-Струмица 40-Крива Паланка 8-Радовиш 8-Крушево 1-Кочани 13-Пробиштип 8-Македонски Брод 1-Берово 4-Валандово 2-Виница 4-Кратово 5-Свети Николе 5-Кичево 11-Ресен 7-Неготино 1.

Досега во земјата се направени вкупно 275.934 тестирања на Ковид -19. Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 41222, бројката на оздравени пациенти е 24920, на починати е 1186, а бројот на активни случаи изнесува 15116.

Share via
Copy link