fbpx

Четврти ден нема починати во Струмица од Ковид-19, 23 новозаразени и 11 оздравени

 Четврти ден нема починати во Струмица од Ковид-19, 23 новозаразени и 11 оздравени

Во последните 24 часа се направени 2510 тестирања, а регистрирани се 627 нови случаи на ковид-19 во:

-Скопје 250-Куманово 36 -Дебар 8 -Штип 12 -Прилеп 35 -Тетово 21 -Струга 6 -Велес 25 -Битола 25 -Охрид 21 -Кавадарци 31 -Гостивар 24 -Гевгелија 12 –Струмица 23 -Крива Паланка 8-Радовиш 4 -Кочани 20 -Пробиштип 7 -Демир Хисар 2 -Пехчево 1 -Берово 13 -Валандово 6 -Делчево 5 -Кратово 1 -Свети Николе 6 -Кичево 7 -Ресен 4 -Неготино 14.

Починати се 14 лица, четири пациенти од Скопје (82, 73, 67 и 58г), еден од Куманово (52г), четири од Прилеп (82, 66, 78 и 71г), еден од Струга (84г), еден од Битола (74г), еден од Охрид (59г), еден од Кавадарци (56г) и еден пациент од Гевгелија (80г). Од нив двајца пациенти се починати вон, останатите се починати во болнички услови.

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 644 оздравени пациенти од:

-Скопје 241 -Куманово 33 -Штип 25 -Прилеп 66 -Тетово 26 -Струга 44 -Велес 12 -Битола 29 -Охрид 51 -Кавадарци 2 -Гостивар 37 -Гевгелија 8 –Струмица 11 -Крива Паланка 11 -Радовиш 5 -Крушево 2 -Кочани 10 -Пробиштип 2 -Берово 5 -Виница 1-Кратово 3 -Свети Николе 5-Кичево 8 -Ресен 6 -Неготино 1.

Досега во земјата се направени вкупно 386.279 тестирања на Ковид -19.Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 79815, бројката на оздравени пациенти е 56743, на починати е 2354, а бројот на активни случаи изнесува 20718.

Share via
Copy link