fbpx

Црн ковид биланс во Струмица:Двајца починати и 5 новозаразени

 Црн ковид биланс во Струмица:Двајца починати и 5 новозаразени

Во последните 24 часа направени се 3.296 тестирања, а регистрирани се 469 нови случаи на КОВИД-19 во:

· Скопје – 205· Битола – 50· Кавадарци – 35· Прилеп – 23· Куманово и Штип – по 20· Тетово – 13· Велес и Охрид – по 11· Крива Паланка и Делчево – по 9· Кочани – 7· Гевгелија – 6· Струмица-5, Неготино, Ресен и Кратово – по 5· Пехчево – 4· Гостивар, Кичево, Свети Николе, Радовиш и Демир Хисар – по 3· Виница и Македонска Каменица – по 2· Струга, Берово, Богданци, Крушево, Макдеонски Брод, Демир Капија и Дојран – по 1.

Во текот на изминатите 24 часа регистрирани се 13 починати лица:

3 починати лица од Скопје (44г, 60г и 77г), по 2 починати лица од Велес (73г и 80г) и Струмица (57г и 77г) и по едно починато лице од Прилеп (73г), Битола (73г), Кавадарци (75г), Кичево (77г), Неготино (33г) и Крива Паланка (82г). Од пријавените лица сите се починати во болнички услови.

Регистрирани сe 375 оздравени пациенти од:

· Скопје – 178· Куманово – 29· Кавадараци и Битола – по 20· Прилеп – 18· Штип – 13· Неготино – 12· Велес – 11· Кочани – 10· Тетово – 9· Свети Николе – 8· Кичево и Пробиштип – по 7· Крива Паланка и Делчево – по 6· Гевгелија и Крушево – по 5· Берово – 3· Радовиш – 2· Охрид, Ресен, Кратово, Богданци, Македонски Брод и Македонска Каменица – по 1.

Досега во земјата се направени вкупно 1.421.951 тестирања на Ковид-19.Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 208.467, бројот на оздравени пациенти е 192.745, на починати е 7.307, а бројот на активни случаи изнесува 8.415.

Share via
Copy link