fbpx

Црн ковид рекорд во Струмица: петмина починати, 25 нови случаи и 7 оздравени

 Црн ковид рекорд во Струмица: петмина починати, 25 нови случаи и 7 оздравени

Во последните 24 часа се направени 4.438 тестирања, а регистрирани се 1.302 нови случаи на КОВИД-19 во:

-Скопје 523 -Битола 119 -Куманово 87 -Прилеп 55 -Охрид 54 -Тетово 51 -Велес 47 -Гостивар 38 -Штип 34 -Кочани 31 -Кавадарци 30 -Берово 27 –Струмица и Кичево по 25 -Гевгелија 24 -Струга 22 -Неготино 17 -Ресен 14 -Дебар 11 -Свети Николе и Радовиш по 10 -Пробиштип 8 -Крива Паланка и Валандово по 7 -Делчево и Виница по 5 -Македонски Брод 4 -Демир Хисар 3 -Крушево, Богданци, Демир Капија и Дојран по 2 -Кратово 1.

Пријавени се вкупно 51 починати лица: 20 од Скопје (87г , 81г , 80г , 80г , 79г ,79г, 76г , 73г , 71г , 69г, 68г, 68г, 62г, 62г 60г, 56г, 55г, 53г, 51г, 47г ), по 5 починати пациенти од Прилеп (84г, 82г, 77г, 72г, 72г) и Струмица (84г, 81г, 77г, 76г, 70), по 3 починати пациенти од Куманово (52г, 52г, 32г) и Кочани (63г, 61г, 46г), по 2 починати пациенти од Тетово (69г и 55г), Гостивар (83г, 57г), Кавадарци (77г и 74г) и Охрид (77г и 66г), и по 1 починат пациент од Битола (73г), Неготино (68г), Гевгелија (76г), Радовиш (77г), Делчево (79г), Виница (74г) и Валандово (58г).

Регистрирани се 626 оздравени пациенти од:

-Скопје 312 -Прилеп 77 -Велес 33 -Куманово 31 -Гостивар 26 -Битола 22 -Кавадарци 19 -Тетово 18 -Штип 15 -Неготино и Гевгелија по 12 -Кочани 9 –Струмиица 7-Крива Паланка, Радовиш, Пробиштип и Демир Капија по 4 -Богданци 3 -Кичево, Свети Николе, Берово, Крушево и Демир Хисар по 2 -Делчево, Ресен, Виница и Кратово по 1Досега во земјата се направени вкупно 651.997 тестирања на Ковид-19.Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 137.728, бројката на оздравени пациенти е 111.765, на починати е 4.072, а бројот на активни случаи изнесува 21.891.

Share via
Copy link