fbpx

Драстично намален бројот на нови случаи од Ковид-19 во Струмица

 Драстично намален бројот на нови случаи од Ковид-19 во Струмица

Во последните 24 часа се направени 4.196 тестирања, а регистрирани се 112 нови случаи на Ковид 19 , од кои во Струмица тројца нови и 26 оздравени.

По градови:

-Скопје 30-Куманово 13 -Кичево 8 -Битола 7 -Радовиш 6 -Охрид 5 -Прилеп, Кочани и Македонска Каменица по 4 -Тетово, Велес, Кавадарци, Струмица-3, Делчево, Пробиштип и Кратово по 3 -Штип и Неготино по 2-Гостивар, Гевгелија, Свети Николе, Крива Паланка, Виница и Валандово 1.

Пријавени се вкупно 13 починати лица:

3 од Скопје (66г,75г и 90г), по две лица од Битола (85г и 89г) и Струга (76г и 85г), по едно лице од Куманово (88г), Тетово (85г), Охрид (66г), Гостивар (69г), Кавадарци (71г) и Кочани (55г).

Регистрирани се 2.179 оздравени пациенти од:

-Скопје 924 -Куманово 189-Битола 166 -Прилеп 137 -Тетово 97 -Охрид 94 -Велес 76 -Кичево 65 -Гостивар 60 -Штип 55 -Кавадарци 43 -Ресен 41 -Гевгелија 28 –Струмица и Струга по 26 -Неготино 24 -Кочани 23 -Делчево 18 -Свети Николе 17 -Виница и Демир Хисар по 14 -Радовиш 9 -Крива Паланка, Богданци и Крушево по 8 -Македонска Каменица и Валандово по 3 -Пробиштип 2 -Демир Капија по 1.

Досега во земјата се направени вкупно 753.923 тестирања на Ковид-19.Вкупната бројка на Ковид-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 154.636, бројката на оздравени пациенти е 145.606, на починати е 5.197, а бројот на активни случаи изнесува 3.833.

Share via
Copy link