fbpx

Двајца нови и 13 оздравени од Ковид-19 во Струмица

 Двајца нови и 13 оздравени од Ковид-19 во Струмица

Во последните 24 часа направени се 2.424 тестирања, а регистрирани се 460 нови случаи на КОВИД-19:

• Скопје – 185• Прилеп – 54• Битола – 45• Кавадарци -28• Берово – 20• Куманово – 15• Гевгелија – 11• Велес – 10• Тетово, Охрид, Радовиш и Делчево – по 9• Кочани и Крива Паланка – по 7• Кратово – 5• Неготино и Валандово – по 4• Струга, Виница и Македонски Брод – по 3• Струмица-2 , Ресен, Крушево, Македонска Каменица , Пехчево и Дојран – по 2• Гостивар, Штип, Кичево, Свети Николе, Дебар, Богданци, Демир Хисар и Демир Капија – по 1.

Во текот на изминатите 24 часа регистрирани се 7 починати лица:

3 починати лица од Скопје (63г, 67г и 83г), 2 починати лица од Битола ( 66г и 83г), и по едно починато лице од Куманово (79г), и Берово (69г). Сите пријавени лица се починати во болнички услови.Дополнително, согласно Регистарот на умрени лица со дијагноза КОВИД-19 од МојТермин, се пријавени 5 починати лица со датум на смрт од 02.10.2021 до 27.11.2021. Регистрираните починати лица се од Скопје (2), Битола (1), Велес(1) и Прилеп (1). Починатите лица се на возраст од 70г до 88г. Сите пријавени лица се починати во домашни услови .

Регистрирани сe 543 оздравени пациенти од:

• Скопје – 234• Битола – 54• Прилеп – 31• Куманово – 25• Кавадарци – 23• Штип и Охрид – по 20• Кочани – 15• Велес – 14• Струмица – 13• Гевгелија и Ресен – по 12• Тетово – 9• Радовиш, Берово и Делчево – по 7• Неготино и Демир Хисар – по 6• Крива Паланка и Кратово – по 5• Кичево и Богданци – по 4• Струга – 3• Виница – 2•Свети Николе, Пробиштип, Крушево, Македонски Брод и Дојран – по 1

Досега во земјата се направени вкупно 1.471.420 тестирања на Ковид-19. Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 215.585, бројот на оздравени пациенти е 200.003, на починати е 7.581, а бројот на активни случаи изнесува 8.001

Share via
Copy link