fbpx

Двајца починати, 4 нови и 10 оздравени од коронавирусот во Струмица

 Двајца починати, 4 нови и 10 оздравени од коронавирусот во Струмица

Во последните 24 часа се направени 572 тестирања, а регистрирани се 62 нови случаи на КОВИД-19 во:

-Скопје 32 -Прилеп и Штип по 7 -Куманово 5 –Струмица 4 -Кавадарци 3 -Велес, Кочани, Кичево и Виница по 1.

Пријавени се вкупно 25 починати лица: 10 од Скопје ( 69г, 71г, 71г, 71г, 72г, 73г, 76г, 83г, 86г и 86г), по 2 починати лица од Тетово (36г и 74г), Кавадарци (71г и 84г) и Струмица (56г и 69г) и по едно починато лице од Куманово (75г), Прилеп (79г), Битола (72г), Велес (78г), Штип (71г), Охрид (81г), Кочани (85г), Пробиштип (63г) и Демир Хисар (70г).

Регистрирани се 398 оздравени пациенти од:

-Скопје 161 -Куманово 48 -Битола 42 -Кочани 24 -Велес 22 -Штип 16 -Берово 13 -Гостивар 12 –Струмица и Гевгелија по 10 -Кичево 7 -Тетово 6 -Свети Николе и Дебар по 5 -Ресен, Пробиштип, Валандово и Богданци по 3 -Радовиш 2 -Прилеп, Охрид и Пехчево по 1.

Досега во земјата се направени вкупно 725.240 тестирања на Ковид-19.Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 152.747, бројката на оздравени пациенти е 133.871, на починати е 4.961, а бројот на активни случаи изнесува 13.915.

Share via
Copy link