fbpx

Еден починат, 32 нови и 15 оздравени од коронавирусот во Струмица

 Еден починат, 32 нови и 15 оздравени од коронавирусот во Струмица

Во последните 24 часа се направени 4.618 тестирањe, а регистрирани се 674 нови случаи на КОВИД-19:

• Скопје – 253• Тетово – 105• Гостивар – 44• Куманово – 36• Струмица – 32• Кичево – 26• Прилеп – 24• Дебар – 19• Битола – 18• Штип – 16• Свети Николе – 14• Струга – 13• Велес ,Кавадарци и Охрид – по 12• Ресен – 7• Кочани, Гевгелија и Кратово – по 5• Виница – 4• Неготино – 3• Берово и Пехчево – по 2• Крива Паланка,Радовиш, Валандово, Богданци и Македонски Брод – по 1.

Пријавени се 27 починати лица:

7 починати лица од Тетово ( 49г, 69г, 71г, 74г, 74г, 81г и 89г), 6 починати лица од Гостивар ( 37г, 65г, 71г,72г,74г и 76г), 5 починати лица од Скопје ( 49г, 60г, 68г, 78г и 87г),по 2 починати лица од Дебар(49г и 61г) , Свети Николе (58г и 73г) и Струга(36г и 77г), и по едно починато лице од Куманово (63г), Струмица (56г) и Велес (69г) . Сите пријавени лица се починати во болнички услови.

Регистрирани сe 403 оздравени пациенти од:

• Скопје – 108• Гостивар -103• Куманово -31• Кичево и Дебар – по 20• Струмица-15 и Кавадарци – по 15• Прилеп и Штип – по 12• Битола – 9• Тетово – 8• Свети Николе – 7• Кочани ,Берово и Валандово – по 6• Велес ,Гевгелија и Кратово – по 5• Ресен и Пехчево – по 3• Македонски Брод – 2• Делчево и Пробиштип – по 1.

Досега во земјата се направени вкупно 1.149.699 тестирање на Ковид-19. Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 175.330, бројката на оздравени пациенти е 155.101, на починати е 5.869, а бројот на активни случаи изнесува 14.360

Share via
Copy link