fbpx

Еден починат, 7 новозаразени и 23 оздравени од Ковид-19 во Струмица

 Еден починат, 7 новозаразени и 23 оздравени од Ковид-19 во Струмица

Во последните 24 часа се направени 3.566 тестирања, а регистрирани се 999 нови случаи на КОВИД-19 во:

-Скопје 465 -Прилеп 53 -Куманово 52,-Велес 48 -Кавадарци 43 -Гостивар 38 -Неготино 37 -Тетово 36 -Битола 35 -Охрид 33 -Штип 30 -Гевгелија 23 -Кочани 16 -Крива Паланка 10 -Кичево 9 -Валандово 8-Струмица-7, Радовиш -7 -Берово, Богданци и Демир Капија 6 -Ресен, Дебар, Пробиштип и Виница по 4 -Струга, Крушево и Демир Хисар по 3 -Свети Николе, Делчево и Македонски Брод по 2.

Пријавено е вкупно 21 починато лице, на возраст од 50 – 90 години и тоа: 6 пациенти од Скопје, три починати лица од Велес, по две починати лица од Прилеп, Охрид, Струга и Гевгелија, и по 1 починато лице од Куманово, Гостивар, Струмица-1 и Ресен. Сите пациенти се починати во болнички услови.

Регистрирани се 711 оздравени пациенти од:

-Скопје 264 -Прилеп 72 -Тетово 44 -Охрид 40 -Гостивар 33 -Куманово и Битола по 32 -Велес 29 -Струга 26 –Струмица 23 -Штип и Крива Паланка по 17 -Кочани и Гевгелија по 14 -Берово 13 -Крушево и Богданци по 6 -Кичево, Свети Николе и Пробиштип по 4-Радовиш и Делчево по 3 -Кавадарци, Ресен, Валандово и Пехчево по 2-Виница, Кратово и Демир Хисар по 1.

Досега во земјата се направени вкупно 582.489 тестирања на Ковид-19.Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 117.437, бројката на оздравени пациенти е 99.837, на починати е 3.424, а бројот на активни случаи изнесува 14.176.

Share via
Copy link