fbpx

Еден починат, 8 нови и 10 оздравени од Ковид-19 во Струмица

 Еден починат, 8 нови и 10 оздравени од Ковид-19 во Струмица

Во последните 24 часа направени се 3.029 тестирања, а регистрирани се 550 нови случаи на КОВИД-19:

• Скопје – 214• Битола – 58• Куманово – 30• Кавадарци – 27• Велес – 26• Тетово – 23• Штип – 22• Прилеп – 19• Кочани – 18• Крива Паланка – 15• Пробиштип – 11• Кичево – 9• Струмица и Неготино – по 8• Гевгелија, Радовиш и Кратово – по 7• Берово и Крушево по – 6• Охрид, Свети Николе, Делчево и Демир Хисар – по 5• Валандово – 4• Струга и Македонска Каменица – по 2• Богданци – 1.

Во текот на изминатите 24 часа регистрирани се 12 починати лица: 5 починати лица од Скопје (32г, 70г, 70г, 87г и 88г), 2 лица од Куманово (75г и 86г) и по едно починато лице од Велес (64г), Крива Паланка (69г), Струмица (63г), Кочани (87г) и Тетово (85г). Од пријавените лица сите се починати во болнички услови.Дополнително, согласно Регистарот на умрени лица со дијагноза КОВИД-19 од Мој Термин, се пријавени четри починати лица со датум на смрт од 25.10.2021 до 30.10.2021. Регистрирани се починати лица од Скопје (1), Куманово(1), Битола(1), и Пробиштип (1) на возраст од 73 до 81 години, од кои 1 е починато во болнички услови , а 3 се починати во домашни услови.

Регистрирани сe 390 оздравени пациент од:

• Скопје – 167• Куманово – 45• Велес – 27• Кавадарци – 21• Тетово и Штип – по 16• Кочани – 15• Прилеп, Битола, Охрид и Струмица – по 10• Гевгелија – 7• Свети Николе и Крива Паланка – по 5• Кичево, Струга и Валандово по – 4• Радовиш, Виница и Кратово – по 3• Неготино и Богданци – по 2• Пробиштип – 1.

Досега во земјата се направени вкупно 1.396.992 тестирања на Ковид-19. Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 204.416, бројот на оздравени пациенти е 189.947, на починати е 7.194, а бројот на активни случаи изнесува 7.275

Share via
Copy link