fbpx

Еден починат и 11 оздравени од Ковид-19 во Струмица

 Еден починат и 11 оздравени од Ковид-19 во Струмица

Во последните 24 часа направени се 965 тестови, а регистрирани се 64 нови случаи на КОВИД-19:

• Скопје – 50• Прилеп и Кавадарци – по 5• Битола, Тетово, Крива Паланка и Виница – по1.

Од вкупниот број на позитивни ( 64 ), регистрирани се 12 реинфекциии.Од вкупниот број на починати лица ( 4 ), кај 3 се регистрирани коморбидитети.Во текот на изминатите 24 часа, регистрирани се 2 починати лица: по едно починато лице од Скопје (63г) и Струмица (77г), починати во болнички услови.Согласно Регистарот на умрени лица со дијагноза КОВИД-19 од Мој Термин, дополнително се пријавени 2 починати лица, од Скопје (73г) и Гевгелија (63г). Пријавените лица се починати во период од 05.03. до 12.03.2022 година. Од пријавените едно лице е починато во болнички услови и едно во домашни услови.

Регистрирани сe 296 оздравени пациенти од:

• Скопје – 173• Прилеп – 17• Кавадарци – 14• Куманово – 13• Струмица – 11• Битола – 10• Велес, Гостивар и Охрид – по 8• Кочани и Дебар – по 4• Кичево, Ресен и Кратово – по 3• Крива Паланка, Штип, Струга, Гевгелија, Берово и Валандово – по 2• Тетово, Радовиш, Богданци, Демир Капија и Пехчево по – 1.

Направени се 965 тестови преку: ИЈЗ-55, ЦЈЗ Скопје-0, ЦЈЗ Битола-0, ЦЈЗ Прилеп-0, ЦЈЗ Тетово-0, ЦЈЗ Куманово-1, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби-0, Судска медицина-0, лабораторија болница Козле-0, УК Пулмологија со алергологија –0, ГОБ 8-ми Септември-0, Институт за микробиологија–0, Жан Митрев (Филип Втори)-42, Авицена-63, Биотек-42, Систина-34, лабораторија Лаор-0, Синлаб-0, Ремедика-0, Плодност-0, Генеа-0, Никоб Лаб-154, ВФВ Медикал-24, Ели Медика Плус-9, Ројал Медика–0, Спектра-ММ-0, Рапид Лаб–6, Жан Митрев Струмица–0, Нова Лаб Дијагностика–0, Рамус-0ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест) – вкупно 535.

Досега во земјата се направени вкупно 1.938.935 тестирања на КОВИД-19.Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 303.418, бројот на оздравени пациенти е 292.344, на починати е 9.184, а бројот на активни случаи изнесува 1.890

Share via
Copy link