fbpx

Еден починат и еден нов случај на Ковид-19 во Струмица

 Еден починат и еден нов случај на Ковид-19 во Струмица

Во последните 24 часа направени се 1.529 тестирања, а регистрирани се 111 нов случај на КОВИД-19:

• Скопје – 83• Прилеп – 6• Велес – 5• Кавдарци – 4• Куманово, Тетово, Битола и Крива Паланка – по 2• Гостивар, Штип, Струмица-1, Кочани и Гевгелија – по 1.

Регистрирани сe 165 оздравени пациенти од:

• Скопје и Куманово – по 25• Штип – 21• Кавадарци – 18• Кочани – 13• Велес – 11• Битола и Свети Николе – по 10• Прилеп – 6• Охрид и Кратово – 5• Радовиш – 4• Пробиштип – 3• Гевгелија – 2• Кичево, Струга, Неготино, Ресен, Виница, Демир Хисар и Пехчево – по 1.

Во текот на изминатите 24 часа починале 15 лица: 5 починати лица од Скопје (56г, 69г, 72г, 75г и 91г), по 2 починати лица од Кавадарци (64г и 84г) и Кичево (54г и 87г) и по едно починато лице од Велес (72г), Берово (56г), Гевгелија (64г), Кочани (76г), Крива Паланка (61г) и Струмица (81г). Од пријавените лица сите се починати во болнички услови.Дополнително, согласно Регистерот на умрени лица со дијагноза КОВИД-19 од Мој Термин, пријавени се уште 3 починати лица, со датум на смрт од 09.09.2021 до 11.09.2021 година. Регистрирани се 2 лица од Дебар и едно лице од Гостивар на возраст од 56 до 82 години. Од пријавените лица сите се починати во болнички услови.

Досега во земјата се направени вкупно 1.324.894 тестирања на Ковид-19. Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 195.002 бројката на оздравени пациенти е 181.196, на починати е 6.849, а бројот на активни случаи изнесува 6.957

Share via
Copy link