fbpx

Единаесет оздравени и четворица новозаразени од коронавирусот во Струмица

 Единаесет оздравени и четворица новозаразени од коронавирусот во Струмица

Во последните 24 часа се направени 2275 тестирања, а регистрирани се 358 нов случаj на ковид-19 во:

-Скопје 173 -Прилеп 41 -Куманово 22 -Кавадарци 21 -Тетово 13 -Велес 11 -Битола 9 -Крива Паланка 9 -Охрид 8 -Неготино 7-Крушево 6 -Штип 5 –Струмица 4 -Гевгелија 4 -Струга 3 -Делчево 3 -Валандово 3 -Гостивар 2-Кичево 2 -Ресен 2 -Радовиш 2 -Пробиштип 2 -Кочани 1 -Свети Николе 1 -Дебар 1 -Демир Хисар 1 -Кратово 1 -Македонски Брод 1.

Починати се 5 лица, 3 пациенти од Скопје (91г, 80г и 58г), по 1 пациент од Кавадарци (73г) и Прилеп (62г). Сите пациенти се починати во болнички услови.

Регистрирани се 341 оздравени пациенти од:

-Скопје 186-Кавадарци 24 -Куманово 18 -Тетово 16 -Прилеп 14 –Струмица 11 -Битола 9 -Гевгелија 9 -Гостивар 7-Велес 7 -Дебар 7 -Ресен 7 -Кичево 5 -Берово 5 -Демир Капија 5 -Радовиш 3 -Штип 1 -Охрид 1 -Кочани 1 -Свети Николе 1 -Неготино 1 -Пробиштип 1 -Валандово 1 -Крушево 1.

Досега во земјата се направени вкупно 489.991 тестирања на Ковид-19.Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 97.456, бројката на оздравени пациенти е 88.301, на починати е 3.003, а бројот на активни случаи изнесува 6.152.

Share via
Copy link