fbpx

Коронавирус Струмица:91 оздравени, 16 нови и двајца починати

 Коронавирус Струмица:91 оздравени, 16 нови и двајца починати

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје дека во последните 24 часа:

Направени се 3.632 тестирања, а регистрирани се 526 нови случаи на КОВИД-19:

• Скопје – 245• Куманово – 43• Велес – 22• Прилеп и Охрид – по 19• Штип – 18• Кавадарци – 17• Струмица – 16• Крива Паланка – 15• Битола – 12• Тетово – 11• Гостивар и Кочани – по 10• Кичево и Гевгелија – по 9• Свети Николе – 8• Виница и Валандово – по 6• Струга и Ресен – по 5• Кратово – 4• Радовиш, Берово и Пробиштип – по 3• Делчево и Демир Хисар – по 2• Неготино, Дебар, Демир Капија и Македонска Каменица – по 1.

Регистрирани сe 830 оздравени пациенти од: • Скопје – 250• Струга – 186• Охрид – 103• Струмица – 91• Куманово – 28• Тетово – 22• Кичево – 18• Кавадарци – 17• Велес, Штип и Битола – по 12• Кочани – 10• Прилеп и Гостивар – по 9• Гевгелија, Свети Николе, Валандово и Берово – по 6• Кратово и Дебар – по 5• Ресен, Радовиш, Пробиштип, Делчево, Неготино, Македонска Каменица и Пехчево – по 2• Крива Паланка, Виница и Богданци – по 1.

Во текот на изминатите 24 часа починале 14 лица:

9 починати лица од Скопје (83г, 83г, 77г, 76г, 74г, 63г, 57г, 51г и 42г), 2 починати лица од Куманово (63г и 60г) и по едно починато лице од Велес (75г), Кратово (42г) и Кичево (42г). Сите пријавени лица се починати во болнички услови.

Дополнително, согласно Регистерот на умрени лица со дијагноза КОВИД-19 од Мој Термин, пријавени се уште 14 лица, со датум на смрт во период од 02.09.2021 до 17.09.2021 година. Овие починати лица се: 4 од Скопје, 2 од Струмица и по едно починато лице од Берово, Кочани, Гостивар, Радовиш, Куманово, Тетово, Охрид и Гевгелија. Починатите се на возраст од 37-92 години, од кои 7 лица починале во болнички услови, додека останатите 7 лица се починати во домашни услови.

Досега во земјата се направени вкупно 1.265.512 тестирање на Ковид-19. Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 188.635 бројката на оздравени пациенти е 169.946, на починати е 6.539, а бројот на активни случаи изнесува 12.150

Share via
Copy link