fbpx

Ковид биланс Струмица: еден починат, 9 нови и 30 оздравени

 Ковид биланс Струмица: еден починат, 9 нови и 30 оздравени

Во последните 24 часа се направени 3.022 тестирањe, а регистрирани се 333 нови случаи на КОВИД-19:

• Скопје – 206• Гостивар – 33• Куманово – 19• Кичево – 13• Струга – 10• Струмица-9 и Дебар – по 9• Прилеп – 7• Тетово, Кавадарци и Охрид – по 5• Битола, Кочани и Свети Николе – по 2• Велес, Гевгелија, Радовиш, Пробиштип, Крушево и Македонски Брод – по 1.

Пријавени се 27 починати лица: 8 починати лица од Скопје (54г,62г,64г, 64г,64г,65г, 69г, и 70г), 4 починати лица од Гостивар (53г,65г ,72г и 83г), по 3 починати лица од Тетово (60г,70г и 76г), Куманово (67г,72г и 73г), Кичево (68г,68г и 82г), по едно починато лице од Струмица (68г), Дебар (84г), Прилеп (69г), Струга (71г), Битола (56г), и Свети Николе (55г). Од вкупно пријавените, 3 лица се починати во домашни, а 24 лица се починати во болнички услови.

Регистрирани сe 367 оздравени пациенти од: • Гостивар – 84• Тетово – 66• Скопје – 61• Струмица – 30• Куманово – 23• Кичево – 19• Охрид – 14• Дебар – 11• Прилеп – 7• Струга и Битола – по 6• Штип – 5• Радовиш, Македонски Брод, Виница и Валандово – по 4• Кавадарци, Кочани, Свети Николе, Велес и Ресен – по 3• Крива Паланка – 2• Неготино и Дојран – по 1.

Досега во земјата се направени вкупно 1.111.451 тестирање на Ковид-19. Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 169.202, бројката на оздравени пациенти е 152.465, на починати е 5.695, а бројот на активни случаи изнесува 11.042

Share via
Copy link