fbpx

Ковид биланс Струмица:еден починат, 5 нови и 23 оздравени

 Ковид биланс Струмица:еден починат, 5 нови и 23 оздравени

Во последните 24 часа се направени 2.093 тестирања, а регистрирани се 150 нови случаи на Ковид 19 во:

-Скопје 62 -Куманово 17 -Битола 8 -Штип 6 –Струмица-5, Ресен и Радовиш по 5 -Тетово и Кичево по 4 -Велес, Гостивар, Кочани, Дебар и Виница по 3 -Прилеп, Кавадарци, Охрид, Струга, Гевгелија и Делчево по 2 -Неготино, Свети Николе, Берово, Пробиштип, Кратово, Пехчево и Македонска Каменица по 1.

Пријавени се вкупно 16 починати лица:

6 од Скопје (50г,62г,66г,79г,81г и 83г), и по едно лице од Куманово (54г), Велес (69г), Гостивар (70г), Штип (69г), Струмица (54г), Струга (83г), Кочани (65г), Гевгелија (72г), Радовиш (88г) и Богданци (78г).

Регистрирани се 487 оздравени пациенти од:

-Скопје 144 -Куманово 65 -Битола 33 -Прилеп и Охрид по 31 -Кавадарци 24 –Струмица 23 -Кичево 18 -Штип и Кочани по 13 -Велес и Струга по 9 -Тетово и Гостивар по 8 -Виница, Берово и Крива Паланка по 7 -Радовиш 6 -Дебар и Неготино по 5 -Пехчево 4 -Ресен и Гевгелија по 3 -Делчево, Свети Николе, Пробиштип и Валандово по 2 -Богданци, Македонски Каменица и Демир Капија по 1.

Досега во земјата се направени вкупно 745.471 тестирања на Ковид-19.Вкупната бројка на Ковид-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 154.372, бројката на оздравени пациенти е 139.266, на починати е 5.151, а бројот на активни случаи изнесува 9.955

Share via
Copy link