fbpx

Ковид статистика Струмица: 70 оздравени, 14 нови и еден починат

 Ковид статистика Струмица: 70 оздравени, 14 нови и еден починат

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје дека во последните 24 часа:Направени се 3.747 тестирања, а регистрирани се 491 нови случаи на КОВИД-19:

• Скопје – 232• Куманово – 41• Штип – 26• Велес – 20• Битола – 19• Охрид – 17• Кавадарци – 16• Прилеп – 15• Струмица – 14• Свети Николе и Кратово – по 10• Кочани и Радовиш – по 8• Гостивар и Кичево – по 7• Гевгелија и Валандово – по 6• Струга и Берово – по 5• Ресен – 4• Тетово и Пробиштип – по 3• Крива Паланка, Виница и Демир Хисар – по 2• Неготино, Делчево и Македонски Брод – по 1.

Регистрирани сe 416 оздравени пациенти од: • Скопје – 214• Струмица – 70• Куманово – 23• Тетово – 16• Штип – 12• Кочани и Кичево – по 10• Гостивар – 9• Битола – 8• Велес и Кавадарци – по 7• Прилеп и Свети Николе – по 5• Крива Паланка и Богданци – по 3• Охрид, Кратово, Радовиш и Пробиштип – по 2• Гевгелија, Валандово, Ресен, Македонски Брод, Македонска Каменица и Дојран – по 1.

Починале 16 лица: 8 починати лица од Скопје (88г, 82г, 82г, 76г, 72г, 72г, 71г и 64г), 3 починати лица од Куманово (80г, 71г и 65г) и по едно починато лице од Струмица (71г), Тетово (61г), Охрид (85г), Штип (86г) и Берово (45г). Сите пријавени лица се починати во болнички услови.Дополнително, согласно Регистерот на умрени лица со дијагноза КОВИД-19 од Мој Термин, пријавени се уште 6 лица, со датум на смрт во период од 14.09.2021 до 20.09.2021 година. Овие починати лица се: по 2 од Скопје и Штип и по едно починато лице од Струга и Кичево. Починатите се на возраст од 54-83 години, од кои 3 лица починале во болнички услови, додека 3 лица се починати во домашни услови.

Досега во земјата се направени вкупно 1.261.880 тестирање на Ковид-19. Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 188.113 бројката на оздравени пациенти е 169.116, на починати е 6.511, а бројот на активни случаи изнесува 12.486

Share via
Copy link