fbpx

Ковид статистика Струмица: Двајца новозаразени и четворица оздравени

 Ковид статистика Струмица: Двајца новозаразени и четворица оздравени

Во последните 24 часа се направени 755 тестирања, а регистрирани се 51 нов случаj на ковид-19 во:

-Скопје 25 -Прилеп 9 -Кавадарци 7 –Струмица 2 -Струга 2 -Куманово 1 -Штип 1 -Велес 1 -Кочани 1 -Кичево 1 -Делчево 1.

Починати се 9 лица, 3 пациенти од Прилеп, по 2 пациенти од Скопје и Тетово, и по 1 починат е пријавен од Куманово и Охрид. Пациентите се на возраст од 54 – 87 г. Сите пациенти се починати во болнички услови.

Регистрирани се 308 оздравени пациенти од:

-Скопје 135 -Охрид 36 -Кавадарци 18 -Струга 15 -Велес 14 -Прилеп 12 -Битола 10 -Крива Паланка 7 -Тетово 6 -Неготино 6 -Штип 5 –Струмица 4 -Кочани 4 -Дебар 4 -Крушево 4 -Куманово 3 -Кичево 3 -Гостивар 3 -Свети Николе 2 -Гевгелија 2 -Берово 2 -Пробиштип 2 -Валандово 2 -Македонски Брод 2 -Радовиш 1 -Виница 1 -Кратово 1 -Богданци 1 -Демир Капија 1 -Пехчево 1 -Дојран 1.

Досега во земјата се направени вкупно 487.716 тестирања на Ковид-19.Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 97.101, бројката на оздравени пациенти е 87.960, на починати е 2.998, а бројот на активни случаи изнесува 6.143.

Share via
Copy link