fbpx

Ковид статистика Струмица: еден починат, еден нов и 27 оздравени

 Ковид статистика Струмица: еден починат, еден нов и 27 оздравени

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје дека во последните 24 часа:

Направени се 1.726 тестирања, а регистрирани се 112 нови случаи на КОВИД-19:

• Скопје – 82• Кавадарци – 8• Куманово – 6• Прилеп, Битола, Неготино и Крива Паланка – по 2• Тетово, Велес, Струмица-1, Кичево, Свети Николе, Ресен, Делчево и Македонска Каменица – по 1.

Регистрирани сe 419 оздравени пациенти од:

• Скопје – 175• Куманово – 46• Струмица – 27• Кавадарци – 23• Штип – 20• Тетово – 18• Битола – 12• Дебар – 10• Валандово – 9• Свети Николе – 8• Гостивар и Пробиштип – по 7• Велес и Кочани – по 6• Прилеп, Крива Паланка, Кичево, Ресен, Гевгелија и Берово – по 4• Неготино, Радовиш, Кратово, Крушево и Пехчево – по 3• Македонска Каменица и Македонски Брод – по 2• Охрид и Виница – по 1.

Во текот на изминатите 24 часа починале 12 лица: 7 починати лица од Скопје (78г, 78г, 76г, 76г, 72г, 67г и 66г) и по едно починато лице од Куманово (66г), Струмица (72г), Штип (62г), Дебар (37г) и Велес (84г). Сите пријавени лица се починати во болнички услови.Дополнително, согласно Регистерот на умрени лица со дијагноза КОВИД-19 од Мој Термин, пријавено е уште едно лице, со датум на смрт 25.09.2021 година. Починатото лице е од Крива Паланка, на возраст од 77 години, починат во домашни услови.

Досега во земјата се направени вкупно 1.279.154 тестирања на Ковид-19. Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 189.999 бројката на оздравени пациенти е 171.375, на починати е 6.607, а бројот на активни случаи изнесува 12.017

Share via
Copy link