fbpx

Ковид статистика Струмица:24 новозаразени, еден починат и 9 оздравени

 Ковид статистика Струмица:24 новозаразени, еден починат и 9 оздравени

Во последните 24 часа се направени 2634 тестирања, а регистрирани се 640 нови случаи на ковид-19 во:

-Скопје 272-Куманово 43-Дебар 5-Штип 17-Прилеп 41-Тетово 41-Струга 4-Велес 11-Битола 10-Охрид 24-Кавадарци 41-Гостивар 12-Гевгелија 11-Струмица 24-Крива Паланка 2-Радовиш 9-Кочани 20-Пробиштип 3-Берово 2-Валандово 3-Виница 4-Делчево 3-Свети Николе 7-Кичево 17-Ресен 4-Неготино 10.

Починати се 12 лица, двајца пациенти од Велес (79 и 89г), седум пациенти од Скопје (63, 78, 70, 73, 70, 71 и 64г), еден пациент од Прилеп (73г), еден од Штип (72г) и еден пациент од Струмица (85г). Сите пациенти се починати во болнички услови.

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 143 оздравени пациенти од:

-Скопје 71-Куманово 5 -Дебар 1-Штип 7-Тетово 10-Струга 4-Велес 2-Битола 3-Охрид 3 -Кавадарци 3-Гостивар 5-Гевгелија 2-Струмица 9-Радовиш 1-Кочани 6-Берово 3-Валандово 3-Свети Николе 2-Кичево 1-Неготино 2.

Досега во земјата се направени вкупно 229.246 тестирања на Ковид -19. Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 25473, бројката на оздравени пациенти е 18047, на починати е 874, а во моментов бројот на активни случаи во земјата изнесува 6552.

Share via
Copy link