fbpx

Ковид статистика Струмица:Само четворица новозаразени, нема починати и оздравени

 Ковид статистика Струмица:Само четворица новозаразени, нема починати и оздравени

Во последните 24 часа се направени 1964 тестирања, а регистрирани се 336 нови случаи на ковид-19 во:

-Скопје 145-Кавадарци 27-Охрид 25-Прилеп 17-Тетово 15-Куманово 13-Велес 13-Битола 12-Делчево 10-Струга 10-Гостивар 7-Гевгелија 5-Берово 5-Струмица 4-Ресен 4-Радовиш 4-Кичево 3-Свети Николе 3-Неготино 3-Крива Паланка 2-Пробиштип 2-Македонска Брод 2-Крушево 2-Демир Капија 2-Кочани 1.

Починати се 10 лица, пет пациенти од Скопје (53,61,81,84 и 86г), по еден од Кавадарци (72г), Гостивар (61г), Кочани (49г), Охрид (83г) и Прилеп (68г). Сите пациенти се починати во болнички услови.

Регистрирани се 385 оздравени пациенти од:

Скопје 213-Прилеп 27-Куманово 23-Кавадарци 23-Тетово 17-Велес 15-Штип 12-Кочани 9-Дебар 7-Крива Паланка 5-Радовиш 5-Битола 4-Кичево 4-Гостивар 3-Берово 3-Демир Капија 3-Свети Николе 2-Гевгелија 2-Пробиштип 2-Кратово 2-Охрид 1-Неготино 1-Македонски Брод 1-Крушево 1.

Досега во земјата се направени вкупно 449.995 тестирања на Ковид -19.Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 91891, бројката на оздравени пациенти е 80393, на починати е 2831, а бројот на активни случаи изнесува 8667.

Share via
Copy link