fbpx

Нема починати, нови 4 и 2 оздравени од Ковид-19 во Струмица

 Нема починати, нови 4 и 2 оздравени од Ковид-19 во Струмица

Во последните 24 часа направени се 2.212 тестови, а регистрирани се 236 нови случаи на КОВИД-19:

• Скопје – 125• Битола – 29• Кавадраци – 12• Прилеп и Гевгелија – по 10• Охрид – 9• Ресен – 7• Кичево – 6• Куманово – 5• Струмица – 4• Велес – 3• Гостивар, Штип, Крива Паланка, Делчево и Пробиштип – по 2• Тетово, Кочани, Берово, Крушево, Македонска Каменица и Пехчево – по 1.

Од вкупниот број на позитивни (236), регистрирани се 38 реинфекции.Во текот на изминатите 24 часа и согласно Регистарот на умрени лица со дијагноза КОВИД-19 од Мој Термин, не се регистрирани нови починати лица.

Регистрирани сe 252 оздравени пациенти од:

• Скопје – 137• Битола – 34• Прилеп – 17• Кавадарци – 15• Куманово и Велес – по 7• Кичево и Дебар – по 5• Делчево, Кочани и Неготино – по 4• Тетово – 3• Ресен, Струмица-2, Штип и Крива Паланка – по 2• Гевгелија и Дојран – по 1.

Направени се 2.212 тестови преку: ИЈЗ-203, ЦЈЗ Скопје-76, ЦЈЗ Битола-80, ЦЈЗ Прилеп-16, ЦЈЗ Тетово-14, ЦЈЗ Куманово-43 ,Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби-0, Судска медицина-1, лабораторија болница Козле-8, УК Пулмологија со алергологија–0, ГОБ 8-ми Септември-0, Институт за микробиологија–119, Жан Митрев (Филип Втори)-37, Авицена-56, Биотек-103, Систина-51, лабораторија Лаор-45, Синлаб-11, Ремедика-16, Плодност-32, Генеа-5, Никоб Лаб-192, ВФВ Медикал-23, Ели Медика Плус-12, Ројал Медика–5, Спектра-ММ-7, Рапид Лаб–10, Жан Митрев Струмица–6, Нова Лаб Дијагностика–7, Рамус-7ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест)– вкупно 1.027.

Досега во земјата се направени вкупно 1.972.271 тестирања на КОВИД-19. Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 306.947, бројот на оздравени пациенти е 296.166, на починати е 9.231, а бројот на активни случаи изнесува 1.550

Share via
Copy link