fbpx

Струмица со 5 оздравени, нема починати и нови случаи од Ковид-19

 Струмица со 5 оздравени, нема починати и нови случаи од Ковид-19

Во последните 24 часа направени се 1.024 тестови, а регистриран е 41 нов случај на КОВИД-19:

• Скопје – 31• Кавадарци – 4• Неготино – 2• Куманово, Прилеп, Тетово и Штип – по 1Од вкупниот број на позитивни ( 41 ), регистрирани се 10 реинфекции.

Од вкупниот број на починати лица ( 3 ), кај две лица се регистрирани коморбидитети.Во текот на изминатите 24 часа, е регистрирано едно починато лице од Кичево (89г), починато во болнички услови. Согласно Регистарот на умрени лица со дијагноза КОВИД-19 од Мој Термин, дополнително се пријавени 2 починати лица од: Скопје (66г) и Кавадарци (55г). Од пријавените починати лица, едно лице е починато во домашни услови, и едно лице во болнички услови. Пријавените лица се починати на 15.03.2022 год.

Регистрирани сe 457 оздравени пациенти од:

• Скопје – 250• Битола – 33• Прилеп – 29• Охрид – 28• Тетово – 19• Кичево – 16• Велес – 10• Делчево – 9• Куманово и Гостивар – по 6• Кавадарци и Струмица – по 5• Кочани, Радовиш, Виница и Крушево – по 4• Штип, Гевгелија, Ресен , Дебар и Пробиштип – по 3• Струга и Богданци – по 2• Неготино, Крива Паланка, Валандово, Демир Капија, Македонска Каменица и Дојран – по 1.

Направени се 1.024 тестови преку: ИЈЗ-68, ЦЈЗ Скопје-0, ЦЈЗ Битола-0, ЦЈЗ Прилеп-0, ЦЈЗ Тетово-0, ЦЈЗ Куманово-4 ,Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби-0, Судска медицина-0, лабораторија болница Козле-0, УК Пулмологија со алергологија–0, ГОБ 8-ми Септември-0, Институт за микробиологија–0, Жан Митрев (Филип Втори)-29, Авицена-38, Биотек-119, Систина-26, лабораторија Лаор-0, Синлаб-0, Ремедика-0, Плодност-0, Генеа-0, Никоб Лаб-135, ВФВ Медикал-17, Ели Медика Плус-10, Ројал Медика–0, Спектра-ММ-0, Рапид Лаб–5, Жан Митрев Струмица–0, Нова Лаб Дијагностика–0, Рамус-0ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест)– вкупно 573.

Досега во земјата се направени вкупно 1.970.059 тестирања на КОВИД-19. Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 306.711, бројот на оздравени пациенти е 295.914, на починати е 9.231, а бројот на активни случаи изнесува 1.566

Share via
Copy link