fbpx

Нови 22 случаи на Ковид-19 во Струмица, нема починати и оздравени

 Нови 22 случаи на Ковид-19 во Струмица, нема починати и оздравени

Во последните 24 часа се направени 3.246 тестирања, а регистрирани се 734 нови случаи на КОВИД-19 во:

-Скопје 313 -Битола 75 -Куманово 46 -Прилеп 38 -Тетово 36 -Велес 34 -Гостивар 26 -Охрид 24 –Струмица 22 -Кавадарци 19 -Штип 17 -Кочани 14 -Гевгелија и Виница по 10 -Кичево и Неготино по 9 -Ресен 8 -Берово 4 -Радовиш, Делчево и Валандово по 3 -Свети Николе, Богданци и Дојран по 2 -Струга, Крива Паланка, Дебар, Кратово и Македонски Брод по 1.

Пријавени се вкупно 35 починати лица: 12 од Скопје ( 87г , 84г , 81г , 80г ,77г , 75г , 74г , 72г , 72г , 70г , 70г , 61г ) , 6 од Битола ( 88г, 84г, 75г, 63г, 63г и 59г) , 4 од Охрид ( 78г, 75г, 73г и 28г ), – по 2 од Гевгелија (75г и 64г) , Куманово (73г и 60г) , Демир Капија (83г и 63г) и Кичево (78г и 68г) и – по 1 починат од Гостивар (77г) , Кочани (79г) , Виница (72г) , Велес (67) и Радовиш (49г). Сите 35 пациенти се починати во болнички услови.

Регистрирани се 621 оздравени пациенти од:-Скопје 330-Кавадарци 40 -Велес 37 -Тетово 29 -Штип 25 -Неготино 21 -Гостивар 19 -Битола 18 -Гевгелија по 14 -Куманово и Кочани по 13 -Демир Капија 10 -Пробиштип и Кичево по 9 -Свети Николе 8 -Берово 7 -Пехчево 6 -Ресен 4 -Богданци 3-Прилеп и Кратово по 2 -Виница и Демир Хисар по 1.

Досега во земјата се направени вкупно 641.573 тестирања на Ковид-19.Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 134.867, бројката на оздравени пациенти е 109.297, на починати е 3.940, а бројот на активни случаи изнесува 21.630.

Share via
Copy link