fbpx

Продолжува црниот ковид биланс во Струмица-двајца починати, 31 нови случаи и 12 оздравени

 Продолжува црниот ковид биланс во Струмица-двајца починати, 31 нови случаи и 12 оздравени

Во последните 24 часа се направени 4.920 тестирања, а регистрирани се 1.394 нови случаи на КОВИД-19 во:

-Скопје 592 -Куманово 104 -Битола 101 -Прилеп 63-Велес 60 -Кавадарци 50 -Охрид 39 -Тетово 38 -Штип 37 -Гостивар 35 –Струмица 31 -Кичево 30 -Кочани 24 -Неготино 21 -Свети Николе и Ресен по 19 -Гевгелија 18 -Струга 17 -Радовиш и Берово по 14-Делчево и Виница по 11 -Крива Паланка 10 -Валандово 8 -Богданци 6-Демир Капија 5 -Македонски Брод 4 -Дебар 3 -Пробиштип, Кратово и Пехчево по 2 -Крушево, Демир Хисар, Македонска Каменица и Дојран по 1.

Пријавени се вкупно 45 починати лица: 15 од Скопје ( 95г , 88г , 88г , 87г ,84г , 84г , 83г , 76г , 74г , 74г , 72г , 69г , 69г , 60г и 50г ) , – по 4 од Прилеп (82г , 71г , 56г , 54г) – по 3 од Тетово (80г , 75г , 74г, ) и Гостивар (80г ,74г, 66г) , – по 2 од Битола ( 79г и 71г) ,Куманово ( 76г и 67г ), Струмица ( 74г и 66г) , Кочани (68г и 63г) и Кичево ( 71г и 61г) – по 1 починат од Кавадарци (65г) , Штип (50г) , Гевгелија (65г) , Велес (83г) , Ресен (70г) , Радовиш (65г), Виница (70 г), Валандово (60г) , Демир Капија(72г)и Демир Хисар (66г).

Регистрирани се 479 оздравени пациенти од:

-Скопје 245 -Прилеп 35 -Кавадарци 27-Куманово и Велес по 21 -Битола и Свети Николе по 15-Гостивар,Струмица и Гевгелија по 12 -Кочани 11 -Неготино 10 -Тетово 9 -Берово, Валандово и Богданци по 6-Пробиштип 4 -Кичево 3 -Македонски Брод 2 -Штип, Ресен, Радовиш, Виница, Крушево, Кратово и Пехчево по 1 Досега во земјата се направени вкупно 638.327 тестирања на Ковид-19.Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 134.134, бројката на оздравени пациенти е 108.676, на починати е 3.905, а бројот на активни случаи изнесува 21.553.

Share via
Copy link