fbpx

Нови двајца починати од Ковид-19 во Струмица

 Нови двајца починати од Ковид-19 во Струмица

Денес не се регистрирани новозаболени во Струмица, а починатите се на возраст од 52 и 62 години.

Во последните 24 часа се направени 552 тестирања, а регистрирани се 45 нови случаи на ковид-19 во:

-Скопје 10 -Куманово 4 -Штип 1 -Прилеп 1 -Тетово 5 -Гостивар 4 -Крива Паланка 1 -Радовиш 1 -Кочани 9 -Пробиштип 1 -Берово 5 -Делчево 1 -Кичево 2.

Починати се 7 лица, двајца пациенти од Струмица (52 и 62г), еден од Дебар (54г), пациентка од Штип (53г), пациентка од Прилеп (66г), пациент од Кочани (66г) и еден пациент од Свети Николе (23г).

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 86 оздравени пациенти од:

Скопје 24 -Куманово 8 -Дебар 4 -Штип 1 -Прилеп 6 -Тетово 2 -Струга 1 -Битола 1-Кавадарци 3 -Гостивар 7 -Гевгелија 5 -Крива Паланка 7 -Радовиш 2 -Кочани 2 -Пробиштип 1 -Пехчево 7 -Виница 4 -Свети Николе 1.

Досега во земјата се направени вкупно 176.017 тестирања на ковид -19. Нема тестирања во рамките на скринингот.

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 16780, бројката на оздравени пациенти е 13949, на починати е 700, а во моментов бројот на активни случаи во земјата изнесува 2131.

Share via
Copy link