fbpx

Од полноќ цената на горивата паѓа за еден денар

 Од полноќ цената на горивата паѓа за еден денар

Од полноќ за еден денар поевтинуваат бензините Еуросупер БС-95 и Еуросупер БС-98, како и Еуродизел и Екстра лесното масло за домаќинство (ЕЛ-1), одлучи денеска Регулаторната комисија за енергетика (РКЕ).

Новите цени ќе бидат:

  • Еуросупер БС – 95 – 84,50 денари;
  • Еуросупер БС – 98 – 87 денари;
  • Еуродизел – 97 денари;
  • Екстралесно масло за домаќинство – 93,5 денари.

Се намалува и малопродажната цена на Мазутот М-1 НС, за 0,990 денари за килограм и новата цена ќе изнесува 51,473 денари за килограм.

Share via
Copy link