fbpx

Осум нови случаи на Ковид-19 во Струмица, еден починат, пет оздравени

 Осум нови случаи на Ковид-19 во Струмица, еден починат, пет оздравени

Во последните 24 часа се направени 778 тестирања, а регистрирани се 177 нови случаи на ковид-19 во:

-Скопје 96-Куманово 5-Штип 7-Прилеп 1-Тетово 19-Велес 2-Битола 1-Кавадарци 1-Гостивар 6-Гевгелија 1-Струмица 8-Крива Паланка 2-Радовиш 2-Кочани 10-Берово 6-Виница 5-Делчево 4-Неготино 1.

Починати се 5 лица, пациент од Тетово (67г), Струмица (87г), Крива Паланка (68г) и двајца пациенти од Кочани (70 и 73г).

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 107 оздравени пациенти од:

-Скопје 44-Куманово 2-Штип 3-Прилеп 7-Тетово 6-Струга 2-Битола 2-Охрид 1-Кавадарци 2-Гостивар 1-Гевгелија 1-Струмица 5-Радовиш 1-Крушево 1-Кочани 8-Пробиштип 1-Берово 4-Валандово 2-Делчево 1-Свети Николе 9-Кичево 1-Ресен 2-Неготино 1.

Досега во земјата се направени вкупно 208.669 тестирања на Ковид -19.

Нема тестирања во рамките на скринингот.Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 21113, бројката на оздравени пациенти е 16301, на починати е 797, а во моментов бројот на активни случаи во земјата изнесува 4015. Денес се евидентира еден контролен тест.

Share via
Copy link