fbpx

Осум новозаразени и седум оздравени од Ковид-19 во Струмица

 Осум новозаразени и седум оздравени од Ковид-19 во Струмица

Во последните 24 часа се направени 2518 тестирања, а регистрирани се 444 нови случаи на ковид-19 во:

-Скопје 209-Куманово 26-Тетово 13-Прилеп 5-Гостивар 12-Штип 8-Битола 8-Велес 26-Охрид 26-Струмица 8-Кавадарци 32-Струга 11-Кичево 10-Свети Николе 1-Гевгелија 3-Ресен 1-Крива Паланка 3-Радовиш 5-Делчево 16-Пробиштип 3-Виница 3-Демир Хисар 1-Македонски Брод 2-Богданци 2-Кратово 3-Демир Капија 6 -Пехчево 1.

Починати се 21 лице, два пациенти од Скопје (87 и 65г), еден од Куманово (75г), единаесет пациенти од Тетово (72, 68, 57, 58, 66, 73, 77, 65, 74, 56 и 73г), еден од Прилеп (84г), еден пациент од Штип (78г), еден од Охрид (69г), два пациенти од Кавадарци (64 и 59г), еден пациент од Кочани (71г) и еден од Кичево (63г). Пациентите се починати во болнички услови.

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 894 оздравени пациенти од:

-Скопје 497-Куманово 21-Тетово 49-Прилеп 30-Гостивар 14-Штип 8-Битола 6-Велес 10-Охрид 18-Струмица 7-Кавадарци 47-Струга 5-Кочани 4-Кичево 11-Свети Николе 6-Гевгелија 3-Неготино 21-Дебар 20-Ресен 4-Крива Паланка 15-Радовиш 2-Берово 12-Делчево 39-Пробиштип 4-Виница 4-Македонски Брод 1-Богданци 3-Кратово 2-Крушево 3-Македонска Каменица 16-Демир Капија 8-Пехчево 3-Дојран 1.

Досега во земјата се направени вкупно 445.795 тестирања на Ковид -19.Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 91161, бројката на оздравени пациенти е 79621, на починати е 2812, а бројот на активни случаи изнесува 8728.

Share via
Copy link