fbpx

Паѓаат ковид бројките во Струмица:двајца нови и 32 оздравени

 Паѓаат ковид бројките во Струмица:двајца нови и 32 оздравени

Во последните 24 часа се направени 2.035 тестирања, а регистрирани се 183 нови случаи на КОВИД-19:

• Скопје – 132• Куманово – 13• Кавадарци – 6• Прилеп, Струга и Крива Паланка – по 3• Тетово, Битола, Велес, Охрид, Струмица-2, Кичево, Кратово и Демир Капија – по 2• Гостивар, Штип, Кочани, Гевгелија, Свети Николе, Берово и Македонска Каменица – по 1.

Пријавени се 18 починати лица:

9 починати лица од Скопје (85г, 80г, 69г, 67г, 64г, 61г, 59г, 57г, 52г), 4 починати лица од Кавадраци (88г, 88г, 72г, 60г), по две починати лица од Тетово (81г и 48г) и Битола (81г, 79г), едно починато лице од Гостивар (78г). Од пријавените 18 лица, 16 се починати во болнички услови, а две се починати во домашни услови.

Регистрирани сe 531 оздравени пациенти од:

• Скопје – 189• Тетово – 68• Струмица – 32• Гостивар – 26• Дебар – 24• Кавадарци – 23• Куманово – 22• Кичево – 17• Битола и Штип – по 12• Прилеп, Велес, Свети Николе и Берово – по 11• Делчево – 9• Крива Паланка и Ресен – по 8• Пробиштип – 7• Кочани – 6• Македонски Брод – 5• Радовиш – 4• Неготино и Валандово – по 3• Кратово и Крушево – по 2• Струга, Гевгелија, Македонска Каменица, Богданци и Пехчево – по 1.

Досега во земјата се направени вкупно 1.225.089 тестирање на Ковид-19. Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 183.705 бројката на оздравени пациенти е 164.383, на починати е 6.277, а бројот на активни случаи изнесува 13.045

Share via
Copy link