fbpx

Пет нови случаи на Ковид-19 во Струмица

 Пет нови случаи на Ковид-19 во Струмица

Во последните 24 часа направени се 1.424 тестови, а регистрирани се 139 нови случаи на КОВИД-19:

• Скопје – 58• Битола – 34• Прилеп – 6• Струмица – 5• Куманово, Кавадарци, Велес, Охрид и Кичево – по 4• Тетово – 3• Гостивар, Кочани и Демир Хисар – по 2• Штип, Гевгелија, Ресен, Радовиш, Дебар, Виница и Дојран – по 1Од вкупниот број на позитивни (139), регистрирани се 25 реинфекции.

Регистрирани сe 86 оздравени пациенти од:

• Скопје – 40• Битола – 19• Кичево – 5• Штип – 4• Кавадарци – 3• Куманово, Велес, Гевгелија, Ресен и Свети Николе – по 2• Тетово, Кочани, Виница, Струга и Берово – по 1.

Во текот на изминатите 24 часа не се пријавени починати лица.Согласно Регистарот на умрени лица со дијагноза КОВИД-19 од Мој Термин дополнително регистрирано е едно починато лице од Скопје (73г), починато во домашни услови. Починато на ден 01.05.2022 година.

Досега во земјата се направени вкупно 2.026.507 тестирања на КОВИД-19. Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 310.063, бројот на оздравени пациенти е 300.107, на починати е 9.284, а бројот на активни случаи изнесува 672

Share via
Copy link