fbpx

По вчерашниот ден без корона, денес во Струмица еден новозаразен и 3 оздравени

 По вчерашниот ден без корона, денес во Струмица еден новозаразен и 3 оздравени

Во последните 24 часа се направени 3.108 тестирања, а регистрирани се 37 нови случаи на КОВИД-1 од:

• Скопје – 15• Куманово – 5• Прилеп – 3• Тетово, Гостивар, Кавадарци, Охрид и Кичево – по 2• Битола, Струмица-1, Неготино и Радовиш – по 1.

Пријавени се вкупно 10 починати лица:

3 лица од Скопје (70г,65г,56г), 2 лица од Куманово (69г и 57г) и по едно лице од Тетово (68г), Велес (80г), Кочани (71г), Дебар (57г) и Крушево (67г).

Регистрирани се 90 оздравени пациент од:

• Скопје – 50• Куманово – 8• Велес – 5• Тетово, Струмица-3, Кочани и Кратово – по 3• Битола, Гостивар, Кичево, Гевгелија и Неготино – по 2• Струга, Берово, Демир Хисар, Пехчево и Македонска Каменица – по 1.

Досега во земјата се направени вкупно 799.265 тестирања на Ковид-19.Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 155.304, бројката на оздравени пациенти е 148.798, на починати е 5.423, а бројот на активни случаи изнесува 1.083

Share via
Copy link