fbpx

Продолжува црниот ковид биланс во Струмица:1 починат, 55 нови и 6 оздравени

 Продолжува црниот ковид биланс во Струмица:1 починат, 55 нови и 6 оздравени

Во последните 24 часа направени се 6.353 тестови, а регистриран е 2.051 нов случај на КОВИД-19:

• Скопје – 1.027• Битола – 170• Прилеп – 107• Куманово – 86• Струмица – 55• Тетово – 49• Охрид – 48• Штип – 47• Кавадарци – 45• Гостивар и Кочани – по 43• Гевгелија – 39• Кичево – 34• Велес – 32• Радовиш – 30• Струга – 24• Делчево – 22• Свети Николе – 21• Ресен – 19• Неготино – 15• Кратово – 14• Валандово – 12• Берово, Богданци и Демир Хисар – по 10• Крива Паланка и Крушево – по 8• Демир Капија – 6• Пехчево – 5• Пробиштип – 4• Македонска Каменица – 3• Македонски Брод – 2• Дебар, Виница и Дојран – по 1.

Од вкупниот број на позитивни (2.051), регистрирани се 276 реинфекции.

Во текот на изминатите 24 часа регистрирани се 7 починати лица:

по 2 починати лица од Скопје (82г и 86г) и Битола (48г и 65г) и по едно починато лице од Крива Паланка (76г), Прилеп (77г) и Охрид (70г). Пријавените лица се починати во болнички услови.Согласно Регистарот на умрени лица со дијагноза КОВИД-19 од Мој Термин, пријавени се 7 починати лица од Скопје (2), Гостивар (2), Гевгелија (1), Струмица (1) и Тетово (1) починати во период од 08-14.01.2022. Починатите се на возраст од 47г до 89г. Од пријавените случаи 3 се починати во болнички услови и 4 се во домашни услови.Од вкупниот број на починати лица (n=14), четири лица се целосно вакцинирани.

Регистрирани сe 747 оздравени пациенти од:

• Скопје – 473• Битола – 47• Куманово – 39• Охрид – 30• Кавадарци – 29• Прилеп – 27• Гостивар – 18• Велес – 13• Струга – 9• Гевгелија – 8• Штип – 7• Струмица-6, Делчево и Ресен – по 6• Кочани – 5• Радовиш и Виница – по 4• Крушево и Пробиштип – по 3• Неготино, Македонски Брод и Дебар – по 2• Кичево, Валандово, Богданци и Дојран – по 1.

Досега во земјата се направени вкупно 1.723.835 тестирања на КОВИД-19. Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 249.704, бројот на оздравени пациенти е 223.053, на починати е 8.153, а бројот на активни случаи изнесува 18.498

Share via
Copy link