fbpx

Продолжува црниот ковид биланс во Струмица:тројца починати, 45 нови и 9 оздравени

 Продолжува црниот ковид биланс во Струмица:тројца починати, 45 нови и 9 оздравени

Во последните 24 часа се направени 3.927 тестирања, а регистрирани се 1.163 нови случаи на КОВИД-19 во:

-Скопје 473 -Битола 100 -Куманово 90 -Прилеп 62 -Охрид 50 –Струмица 45 -Тетово 36 -Штип и Кичево по 32 -Велес 29 -Кавадарци 28 -Гостивар и Кочани по 27 -Гевгелија 22 -Струга и Свети Николе по 14 -Неготино и Радовиш по 12 -Ресен и Валандово по 11 -Виница 10-Крива Паланка и Берово по 7 -Демир Капија и Демир Хисар по 3-Делчево 2 -Крушево, Богданци, Кратово и Македонски Брод по 1.

Пријавени се вкупно 35 починати лица: 7 од Скопје (39г , 63г , 65г , 75г , 76г ,77г, 79г), по 4 починати пациенти од Кавадарци(56г, 68г, 73г, 77г) и Штип (47г, 69г, 70г, 78г), 3 лица од Струмица (71г, 2 лица по 81г), по 2 починати пациенти од Прилеп (76г и 82г), Велес (72г, 85г), Крива Паланка (60г и 72г) и Битола (63г и 69г), и по 1 починат пациент од Куманово (66г), Гостивар (78г), Неготино (82г), Гевгелија (62г), Свети Николе (64г), Радовиш (68г), Охрид (64г), Кичево (69г) и Ресен (71г).

Регистрирани се 854 оздравени пациенти од:

-Скопје 475 -Прилеп 52 -Велес 40 -Куманово 37 -Кавадарци 36 -Тетово 27 -Кочани 25 -Гостивар 23 -Неготино 22-Берово 18 -Штип 16 -Крива Паланка 13 -Гевгелија 12 –Струмица и Свети Николе по 9 -Радовиш и Валандово по 8 -Виница 7 -Пробиштип 3 -Делчево, Македонски Брод, Пехчево и Македонска Каменица по 2 -Битола, Демир Капија, Крушево, Богданци, Кратово и Дојран по 1.

Досега во земјата се направени вкупно 655.924 тестирања на Ковид-19.Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 138.891, бројката на оздравени пациенти е 112.619, на починати е 4.108, а бројот на активни случаи изнесува 22.164.

Share via
Copy link