fbpx

Продолжува трендот на двоцифрен број заболени од Ковид-19 во Струмица

 Продолжува трендот на двоцифрен број заболени од Ковид-19 во Струмица

Денес во Струмица се регистрирани нови 11 случаи на заразени од коронавирус, во Гевгелија и Радовиш по еден и тројца во Валандово.

Во последните 24 часа се направени 1694 тестирања, а регистрирани се 225 нови случаи на ковид-19 во:

-Скопје 96 -Куманово 8 -Штип 7 -Прилеп 8 -Тетово 15 -Струга 3 -Велес 5 -Битола 8 -Охрид 2 -Кавадарци 6 -Гостивар 2 -Гевгелија 1 -Струмица 11 -Крива Паланка 7 –Радовиш 1 -Кочани 17 -Пехчево 1 -Берово 10 –Валандово 3-Виница 1 -Делчево 2 -Кратово 1 -Свети Николе 6 -Кичево 4.

Починати се 6 лица, тројца пациенти од Скопје (63, 71 и 83г), по еден од Прилеп (78г), Тетово (63г) и Битола (59г).

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 96 оздравени пациенти од:

-Скопје 33-Куманово 10 -Штип 2 -Прилеп 5 -Тетово 13 -Велес 2 -Битола 3 -Кавадарци 1 -Гостивар 5 -Крива Паланка 1-Кочани 6 -Пробиштип 3 -Македонски Брод 1 -Берово 1-Виница 1 -Свети Николе 3 -Кичево 2 -Ресен 4.

Досега во земјата се направени вкупно 191.821 тестирања на Ковид -19. Нема тестирања во рамките на скринингот.

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 18363, бројката на оздравени пациенти е 15164, на починати е 749, а во моментов бројот на активни случаи во земјата изнесува 2450.

Share via
Copy link