fbpx

Струмица ја држи бројката од над триесет заразени од коронавирус

 Струмица ја држи бројката од над триесет заразени од коронавирус

Во последните 24 часа во Струмица се регистрирани нови 36 случаи на заразени од Ковид-19 и само еден оздравен. Починати нема.

Инаку, во последните 24 часа во државата се направени 3.404 тестирања, а регистрирани се 1.285 нови случаи на ковид-19 во:

-Скопје 522-Куманово 43-Дебар 3-Штип 46-Прилеп 79-Тетово 73-Струга 25-Велес 63-Битола 57-Охрид 40-Кавадарци 46-Гостивар 54-Гевгелија 17-Струмица 36-Крива Паланка 8-Радовиш 13-Крушево 1-Кочани 22-Пробиштип 2-Демир Хисар 5-Македонски Брод 4-Берово 5-Валандово 3-Виница 11-Делчево 11-Кратово 3-Свети Николе 18-Кичево 44-Ресен 4-Неготино 27.

Починати се 14 лица, еден пациент од Скопје (52г), еден од Битола (75г), двајца од Кичево (66 и 71г), еден од Крива Паланка (47г), еден од Штип (62г), еден од Свети Николе (76г), еден од Радовиш (66г), четворица пациенти од Тетово (63, 50, 66 и 82г), еден од Гостивар (78г) и еден пациент од Кавадраци (21г). Сите пациенти се починати во болнички услови.

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 176 оздравени пациенти од:-Скопје 162-Куманово 5-Дебар 1-Штип 2-Охрид 3-Гевгелија 1-Струмица 1-Демир Хисар 1.

Досега во земјата се направени вкупно 268.932 тестирања на Ковид-19. Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 38.782, бројката на оздравени пациенти е 23.011, на починати е 1.110, а бројот на активни случаи изнесува 14661.

Share via
Copy link