fbpx

Ковид-19:еден починат, 33 новозаразени и 25 оздравени во Струмица

 Ковид-19:еден починат, 33 новозаразени и 25 оздравени во Струмица

Во последните 24 часа се направени 3082 тестирања, а регистрирани се 1128 нови случаи на ковид-19 во:

-Скопје 569 -Куманово 51 -Дебар 12 -Штип 35 -Прилеп 43 -Тетово 50-Струга 16 -Велес 45 -Битола 57 -Охрид 38 -Кавадарци 35 -Гостивар 10 -Гевгелија 14-Струмица 33 –Крива Паланка 5-Радовиш 11 -Крушево 2-Кочани 22 -Пробиштип 5-Демир Хисар 5 -Македонски Брод 1 -Берово 3 -Валандово 1 -Виница 4-Делчево 8 -Кратово 3 -Свети Николе 8 -Кичево 27 -Ресен 7 -Неготино 8.

Починати се 12 лица, четворица пациенти од Скопје (63, 75, 44 и 68г), двајца од Битола (44 и 72г), еден од Куманово (70г), еден од Прилеп (59г), еден од Охрид (68г), еден од Струмица (76г),еден од Радовиш (58г) и еден пациент од Кичево (63г). Сите пациенти се починати во болнички услови.

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 307 оздравени пациенти од:

-Скопје 71-Куманово 10-Дебар 7-Штип 18 -Прилеп 27-Тетово 29 -Велес 12 -Битола 19 -Гостивар 12 -Гевгелија 14 -Струмица 25 -Радовиш 7 -Кочани 15 -Пробиштип 3 -Демир Хисар 1 -Македонски Брод 2-Пехчево 2 -Берово 6 -Валандово 6 -Кратово 1 -Свети Николе 4-Кичево 12 -Ресен 4.

Досега во земјата се направени вкупно 265.528 тестирања на Ковид -19. Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 37499, бројката на оздравени пациенти е 22835, на починати е 1096, а бројот на активни случаи изнесува 13568.

Share via
Copy link