fbpx

Струмица пак со црна ковид статистика: двајца починати, 14 нови и 15 оздравени

 Струмица пак со црна ковид статистика: двајца починати, 14 нови и 15 оздравени

Во последните 24 часа се направени 2.874 тестирања, а регистрирани се 450 нови случаи на КОВИД-19 во:

-Скопје 146 -Куманово 52 -Битола 42 -Прилеп и Охрид по 18 -Тетово и Кочани по 17 -Велес и Кавадарци по 15 –Струмица и Кичево по 14 -Виница 11 -Гостивар 10 -Штип 9 -Демир Хисар 8 -Струга 6 -Крива Паланка и Берово по 5 -Радовиш и Делчево по 4 -Гевгелија, Свети Николе, Ресен, Валандово и Крушево по 3 -Неготино 2 -Пробиштип, Демир Капија и Пехчево по 1.

Пријавени се вкупно 28 починати лица:

9 од Скопје (57г, 62г , 66г, 66г, 69г, 72г, 73г, 76г и 80г), 4 од Битола (68г, 73г, 83г и 88г), 3 од Охрид (73г, 80г и 81г ), по 2 лица од Кочани (66г и 67г ), Струмица (63г и 79г ) и Гевгелија (73г и 80г), и по едно лице од Куманово (70г), Прилеп (63г), Кичево (71г), Неготино (64г), Крива Паланка (79г) и Струга (70г).

Регистрирани се 1.001 оздравени пациенти од:

-Скопје 432 -Битола 80 -Куманово 73 -Прилеп 69 -Кавадарци 51-Тетово 38 -Велес 35 -Кичево 29 -Неготино 23 -Гостивар 21 -Охрид и Штип по 17 -Кочани, Струмица-15 и Радовиш по 15-Гевгелија 13 -Свети Николе 11 -Виница 9 -Делчево 8 -Демир Капија 7 -Ресен и Дебар по 5 -Берово 4 -Крива Паланка и Дојран по 2 -Демир Хисар, Струга, Богданци, Кратово и Македонски Брод по 1.

Досега во земјата се направени вкупно 713.139 тестирања на Ковид-19.Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 151.122, бројката на оздравени пациенти е 130.910, на починати е 4.742, а бројот на активни случаи изнесува 15.470.

Share via
Copy link