fbpx

Струмица со 20 новозаразени, еден починат и 17 оздравени

 Струмица со 20 новозаразени, еден починат и 17 оздравени

Во последните 24 часа се направени 3023 тестирања, а регистрирани се 520 нови случаи на ковид-19 во:

-Скопје 231-Куманово 22-Дебар 11-Штип 10-Прилеп 9-Тетово 23-Струга 9-Велес 20-Битола 10-Охрид 22-Кавадарци 28-Гостивар 25-Гевгелија 8-Струмица 20-Крива Паланка 12-Радовиш 6-Крушево 2-Кочани 7-Пробиштип 5-Македонски Брод 2-Пехчево 4-Берово 4-Валандово 2-Виница 2-Делчево 7-Кратово 2-Свети Николе 2-Кичево 11-Ресен 1-Неготино 3.

Починати се 12 лица, четири пациенти од Скопје (88, 50, 82 и 65г.), еден пациент од Дебар (72г.), двајца од Струга (79 и 81г.), два пациенти од Охрид (94 и 66г.), еден пациент од Струмица (79г.), од Крива Паланка (59г.) и еден пациент од Кичево (70г.). Пациентите се починати во болнички услови.

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 372 оздравени пациенти од:

-Скопје 150-Куманово 16-Штип 6-Прилеп 18-Тетово 12-Струга 20-Велес 15-Битола 17-Кавадарци 27-Гостивар 14-Гевгелија 9-Струмица 17-Радовиш 7-Кочани 13-Пробиштип 2-Македонски Брод 1-Берово 5-Виница 2-Свети Николе 1-Кичево 5-Ресен 3-Неготино 12Досега во земјата се направени вкупно 421.153 тестирања на Ковид -19.

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 87117, бројката на оздравени пациенти е 68364, на починати е 2647, а бројот на активни случаи изнесува 16106.

Share via
Copy link