fbpx

Струмица со 25 нови и 20 оздравени од Ковид-19

 Струмица со 25 нови и 20 оздравени од Ковид-19

Во последните 24 часа се направени 2.841 тестирања, а регистрирани се 489 нови случаи на Ковид 19 во:

-Скопје 155 -Битола 52 -Куманово 47 -Прилеп 27 –Струмица 25 -Охрид 21 -Тетово и Велес по 19 -Штип 18 -Кочани 16 -Кичево 15 -Радовиш и Виница по 10 -Гостивар и Струга по 7 -Кавадарци 6 -Крива Паланка и Богданци по 5 -Гевгелија, Берово и Демир Хисар по 4 -Неготино и Ресен по 3 -Валандово 2-Свети Николе, Делчево, Пробиштип, Крушево и Македонска Каменица по 1.

Пријавени се вкупно 33 починати лица: 15 од Скопје (47г , 52г , 56г , 63г , 68г , 68г, 70г, 77г , 78г , 84г ,84г, 84г, 84г, 85г и 91г), 5 од Прилеп ( 59г, 68г, 75г, 78г и 87г), 3 од Охрид ( 74г, 76г и 87г ), по 2 од Куманово ( 56г и 84г) и Тетово (65г и 80г), и по 1 починат е пријавен од Битола (65г), Гостивар (81г), Штип (80г), Свети Николе (67г), Кавадарци (80г) и Демир Хисар (52г).

Регистрирани се 905 оздравени пациенти од:

-Скопје 375 -Охрид 92 -Битола 70 -Куманово 66 -Велес 35 -Гостивар 34-Штип 27 -Тетово 26 -Струга 21 –Струмица и Кочани по 20 -Прилеп 19 -Гевгелија и Валандово по 16 -Кичево 12-Ресен 8 -Радовиш и Свети Николе по 7 -Берово и Делчево по 5 -Виница, Богданци, Пробиштип и Македонски Брод по 4 -Кавадарци и Демир Хисар по 2 -Крива Паланка, Неготино, Македонска Каменица и Пехчево по 1.

Досега во земјата се направени вкупно 703.569 тестирања на Ковид-19.Вкупната бројка на Ковид дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 149.710, бројката на оздравени пациенти е 127.139, на починати е 4.628, а бројот на активни случаи изнесува 17.943.

Share via
Copy link