fbpx

Струмица со 31 оздравени и 23 нови случаи на Ковид-19

 Струмица со 31 оздравени и 23 нови случаи на Ковид-19

Во последните 24 часа се направени 3.526 тестирања, а регистрирани се 564 нови случаи на Ковид 19 во:

-Скопје 192 -Куманово 45 -Битола 44 -Прилеп 40 –Велес и Струмица по 23 -Охрид 22 -Гостивар 19 -Штип 18 -Тетово 17 -Кочани 16 -Берово 13 -Кавадарци и Кичево по 11 -Виница 9 -Свети Николе и Дебар по 8 -Струга и Ресен по 7 -Радовиш 6 -Валандово 5 -Неготино, Пропиштип и Крушево по 4 -Гевгелија, Крива Паланка и Делчево по 2 -Богданци и Демир Хисар по 1.

Пријавени се вкупно 22 починати лица:

8 од Скопје (60г, 68г , 71, 72г, 74г, 74г, 82г и 85г), по 2 починати лица од Битола (79г и 85г), Прилеп (69г и 79г) и Кочани (72г и 73г), по едно лице од Охрид (61г), Кавадарци (80г), Гостивар (51г), Штип(75г), Свети Николе (80г), Делчево (65г), Ресен (71г) и Пробиштип (74г).

Регистрирани се 1.357 оздравени пациенти од:

-Скопје 412 -Охрид 248 -Кавадарци 87 -Куманово 69 -Битола 67 -Прилеп 58 -Струга 46 -Велес 43 -Тетово 40 -Неготино 33 –Струмица 31 -Кочани 27 -Гостивар 25 -Дебар 21 -Штип 19 -Крушево 18 -Гевгелија 16 -Виница, Валандово и Крива Паланка по 15-Кичево 13 -Берово и Свети Николе по 9 -Делчево 7 -Богданци 6 -Ресен и Демир Хисар по 2 -Радовиш, Пробиштип, Демир Капија и Дојран по 1.

Досега во земјата се направени вкупно 707.095 тестирања на Ковид 19.Вкупната бројка на Ковид-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 150.274, бројката на оздравени пациенти е 128.496, на починати е 4.650, а бројот на активни случаи изнесува 17.128.

Share via
Copy link